skip to Main Content
KUCHARY
Kuchary


Iron Yogi

– newsletter –

Kuchary, grudzień 2022

Ponieważ zebrało się kilka spraw a w międzyczasie odzywaliśmy się do Was głównie w związku z bieżącymi akcjami, chcielibyśmy tym razem dać Wam dostęp do pełniejszego obrazu aktywności ośrodka w Kucharach. Zapraszamy więc do lektury tego listu. Spowolnienie zimowe sprzyja przyjęciu większej ilości informacji, niż ma to miejsce w naszym zwykle zaganianym życiu.


PRZEMYSŁOWE HODOWLE ZWIERZĄT vs MY

Nikt nie mógł się spodziewać, że piękna wizyta Lamy Ole w Warszawie w maju 2019, będzie jednocześnie początkiem trwającej już trzy lata kampanii, której stawką jest przyszłość naszego ośrodka. Spokojne, sielskie życie zostało przerwane szokująca informacją: tuż za ośrodkiem, w odległości około 600 metrów od parku, zaplanowano zbudowanie potężnej, przemysłowej chlewni. Jakby tego było mało, w grudniu 2020 inny inwestor złożył wnioski w gminie na budowę pięciokrotnie większej hodowli. Gdyby te pomysły miały się ziścić, wschodnia i zachodnia część wsi Kuchary została by całkowicie zdominowane przez odory, ciężki transport i cierpienia tysięcy zwierząt. Była to przerażająca wizja, która z pewnością zagroziłaby naszemu funkcjonowaniu.

Po pierwszym szoku zaczęliśmy proces odwołań, spotkań, wnikania w ustawodawstwo w tym zakresie, szukania specjalistów, którzy mogliby nam pomóc. Zaangażowaliśmy również wszystkie możliwe oświecone siły, które miały nas wspierać. Lama Ole napisał jednoznaczny list do ówczesnego burmistrza, w którym wyjaśnił, jak się sprawy mają z naszego punktu widzenia
(link do listu). Prosiliśmy również Was o wysyłanie protestów do urzędu gminy.

Wszystko to przyniosło określony skutek. Gmina zaczęła opracowywać miejscowe plany zagospodarowania, które stanowią miejscowe prawo w zakresie dopuszczalnych inwestycji na odnośnych terenach. Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda następująco:

  • wschodnia część Kuchar została już zabezpieczona miejscowym planem zagospodarowania, zakazującym przemysłowego chowu zwierząt, który wszedł w życie w lipcu tego roku.
  • miejscowy plan zagospodarowania dla zachodniej części Kuchar jest w trakcie procedowania i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w połowie przyszłego roku odtrąbimy koniec zwycięskiej wojny.

Reasumując: wydaje nam się, że zebraliśmy wystarczająco dużo sił i doświadczenia by doprowadzić do pozytywnego zakończenia tego długiego epizodu. Myślimy, że ostatecznie będzie to jedna z wielu opowieści ze szczęśliwym zakończeniem, w blisko czterdziestoletniej historii naszego ośrodka.


WHITE HOUSE – żółty domek po przebudowie

Piękna akcja szybkiej budowy White House na przełomie roku 2020 i 2021 została zwieńczona w sposób jaki można sobie tylko wymarzyć – pobytem Lamy w świeżo zbudowanym domu. Lama wraz żoną i córeczką przez cztery tygodnie testowali jakość naszej pracy. Jak zwykle w takich przypadkach, do ostatniej chwili trwały prace wykończeniowe i montaż mebli. Z zaufaniem że wszytko będzie dobrze, przekazaliśmy klucze do White House naszym gościom.

Wtedy jeszcze nikt z nas nie spodziewał się, że w tle czai się zagrożenie, które mogło zakłócić cały pobyt Lamy w Kucharach. Otóż, źle podłączona kanalizacja dała o sobie znać dopiero podczas sprzątania domu, po wyjeździe gości. To co odkryliśmy rozkopując przyłącze kanalizacyjne zaszokowało wszystkich speców. Z White House nie było de facto skutecznego odpływu i całość nie miała prawa działać! Pomimo tego strasznego błędu, kuchnia i łazienka hulały pełną parą obsługując potrzeby bytowe kilku osób, przez cały miesiąc… Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć. Widocznie dobre duchy nam pomogły. Nikt nie zgłaszał zażaleń a wręcz przeciwnie, spływały pod adresem budowlańców same pochwały.

Na najbliższe zimowe miesiące zaplanowaliśmy adaptację poddasza a wiosną, prace dekarskie. Na poddaszu powstanie dość duży pokój, toaleta i przestrzeń magazynowa.


DWOREK – remont poddasza i ganek parkowy

Czeka nas istotna zmiana w części mieszkalnej dworku, czyli na poddaszu. Wady okien połaciowych ostatecznie przekonały nas do zastąpienia ich klasycznym sposobem doświetlenie poddaszy. Dodatkowo, zaskoczyła nas przychylność konserwatora, który natychmiast przyklasnął tej idei. W każdym pokoju, w którym znajduje się okno dachowe, powstanie lukarna. Zaletą lukarn oprócz zwiększenia powierzchni użytkowej pomieszczeń i bardziej przytulnego klimatu jest nieskomplikowana obsługa okien. Konserwator zgodził się też na dobudowanie ganku od strony parku z balkonem i facjatą (link do projektu).

Ponadto, nadszedł juz czas na kapitalny remont instalacji, podłóg, drzwi i pomieszczeń sanitarnych. Cały remont przeprowadzimy w etapach. Już zamówiliśmy nowe okna położone w ścianach szczytowych poddasza dworku i na balkonie Lamy. Wiosną wykonamy drobną renowację ganku frontowego i rozpoczniemy prace przy ganku parkowym. Obejmuje to: fundament, schody oraz drzwi zewnętrzne, które będą zlokalizowane w korytarzyku przed Gompą.

Dalszą część remontu przeprowadzimy w późniejszym terminie, ponieważ pojawiła się priorytetowa idea, budowy nowego budynku – domu gościnnego dla Lamów.


DOM GOŚCINNY dla Lamów

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ponieważ mamy świeżo zbudowany White House. Jednak ostatecznie chcemy włączyć go do codziennego życia ośrodka, zwiększając możliwości zakwaterowania gości. W odniesieniu do powierzchni Gompy dotychczasowy potencjał jest zbyt mały. Za tym rozwiązaniem przemawia też kilka argumentów, które mają znaczenie podczas letnich kursów:

  • konieczność obsługiwania oczyszczalni ścieków, która jest położona bardzo blisko White House
  • odblokowanie sadu dla potrzeb przedszkola
  • wyraźne, terytorialne oddzielenie strefy dla Lamów i pozostałych uczestników kursu

Obecnie pracujemy nad projektem tego budynku, który będzie zlokalizowany w pobliżu domków odosobnieniowych. Założenia projektowe są następujące: podwójne mieszkanie, każde o powierzchni około 80 m2, połączone wspólną przestrzenią- wielofunkcyjnym salonikiem o powierzchni około 40 m2. Będziemy w nim mogli zakwaterować np. rodzinę Lamy Ole i Karmapy jednocześnie. Dom gościnny dla Lamów wraz z infrastrukturą, która już istnieje w części odosobnieniowej, będą stanowiły zwarty kompleks mieszkalny podczas letnich kursów.

Tym sposobem dotarliśmy do końca listy najistotniejszych spraw. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas. Jeżeli macie jakieś uwagi, czy też innowacyjne idee, prosimy o kontakt. W wolnych chwilach wspierajcie nas życzeniami i do zobaczenia w Kucharach.

 

Dziękujemy za wsparcie i serdecznie pozdrawiamy!

Wasi przyjaciele z Kuchar

Back To Top
Search